top of page

Peyzaj Koruma ve Restorasyon

Aslanlı Konak, Bebek, İstanbul (2011-2012)

Bebeklilerin aşina olduğu Aslanlı Konağın pek de bilinmeyen kısmı arka kısmında teraslar halinde yükselen bahçesidir. Bebek merkezde var olan en büyük ve korunmuş yeşil alanıdır bu bahçe.

resY1 (1).jpg

Bu günkü göterişli binadan önce aynı arazide yer alan ahşap köşk’te İngiliz sefaretinden Mr. Edwards yaşarmış ve dul eşi Mrs. Edwards yeni yapılan binanın bir dairesinde ölene kadar (60’lı yıllar) oturmuş. 1938 yılında inşa edilen Aslanlı Konak’ta halen aynı aile oturmakta.Toplam dokuz set üzerine kurulu bu tarihi bahçe başladığımızda kaderine terkedildimiş ve bakımsız bir durumda idi. Orjinal mermer heykel, kurna ve çeşme aynaları bahçenin farklı yerlerine saçılmıştı.Yüksek terasların taş duvarlarında Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yapılmış eklemeler ise bölgenin tarihi konusunda bize ışık tuttu.

resY2.jpg

Ana binanın birinci kat seviyesinden bir köprü ile de geçilen setli bahçenin en alt terası ve geçirdiği değişimi yukarıdaki fotoğraflardan takip edebilirsiniz.

resY3.jpg

Alt terastan iki farklı merdiven ile çıkılan setlerden solda konumlanmış ve daha alçak olanın geçmişte bostan, gül bahçesi ve basketbol sahası olarak kullanıldığını öğreniyoruz. Gül bahçesi olarak yeniden canlandırdırdığımız terasın değişimini yukarıdaki fotoğraflardan takip edebilirsiniz.

resY4.jpg

Alt terastan çelik merdivenlerle varılan diğer geniş seti ise işverenin isteği doğrultusunda farklı etkinliklerin yapılabileceği geniş bir açık alan olarak düzenledik. Eski limonluk yeni bir form ve işlev kazandı. Zig-zag rampalar, çakıl ve geri dönüşümlü ahşap kullandık. Yaşlı tüm ağaçların bakım ve budamaları yapıldı. Yeni limonluğun bitişigine wc, depo ve açık banko ünitesi eklendi

resY5.jpg

Bahçenin en üst terasında yer alan koruluğunda dahil olduğu bu alan mükemmel bir panaroma sunuyor. Eski zamanlarda Bebek ve Arnavutköy sırtlarında yapılan çilekçilik 60’lı yıllara kadar bu bahçede de sürdürülmüş. Ailenin çilek mevsiminde turfanda çileklerle yaptığı kutlamalara tarlalar yok oldukdan sonra da devam ettiğini öğrenince çilek tarlalarını tekrar canlandırıyoruz.

Arka planda görülen ve en üst terasta yer alan koruluğun doğal yapısı korunup, temizlendi ve bir kaç çalı türü ekildi. Ortama kuş yuvaları ve su kaynakları ekleyerek çevreye duyarlı bir kent-korusu oluşturuyoruz.

bottom of page